راهنمای خرید راکت بدمیینتون

راهنمای خرید راکت بدمینتون

تفاوت اصلی راکت های بدمینتون جنس و کیفیت مواد تشکیل دهنده راکت ها محدود می شوند.
راکت های مبتدی
راکت های بیسیک و پایه معمولا از جنس آلومینیوم  یا آلومینیوم بهبود داده شده می باشند که به بازیکنان تازه کار و مبتدی بیشتر توصیه می گردد. علت این توصیه مقاومت بیشتر این راکت ها در مقابل ضربات ناشی از اشتباه بازیکنان به زمین یا راکت پارتنر خود در بازی دونفره می باشد.
راکت های متوسط
پس از راکت های بیسیک که معمولا به ظور کامل از آلومینیوم می باشد، نوبت به راکت های متوسط می باشد که معمولا جنس شفت آنها از کربن با مدول انعطاف پایین( به دلیل سبک تر شدن راکت ها و دادن انعطاف کافی ) و جنس فریم آنها از آلومینیوم می باشد. البته با اضافه کردن تکنولوژی های مختلف نظیر تغییر شکل فریم و شفت راکت یا مواد تشکیل دهنده راکت ها، می توان کیفیت راکت ها را بالا برده که طبیعتا به قیمت راکت نیز افزوده می شود.
راکت های حرفه ای
این نوع از راکت ها از جنس کربن گرافیت که مورد پسند بازیکنان حرفه ای می باشند نیز با تغییر کیفیت کربن، راکت بازدهی بالاتری برای بازیکن ایجاد می کند. این افزایش کیفیت کربن راکت که منجر به سبکتر شدن راکت و بهتر شدن حرکت راکت در هوا موقع ضربه زدن می شود.
نکته منفی این راکت ها شکننده تر شدن راکت ها در هنگام برخورد با جسم سخت است. علت این امر بهبود کیفیت بالای گرافیت در راکت است که ترد شدن راکت را به دنبال دارد.
این نکته مهم قابل دکر است که راکت های بدمینتون مکس بواسطه طراحی منحصر به فرد، هیچ گاه در حالت عادی و در حال بازی دچار بازی نمی شود، اما احتمال شکسته شدن راکت(مخصوصا با کیفیت کربن بالا) در برخورد به جسم سخت امری اجتناب ناپدیر است و راکت های مکس با وجود کیفیت بالای طراحی و مواد بکار رفته در ساخت از این قضیه مستثنی نمی باشد.
در این صنعت سعی بر آن شده که بهترین راکت موجود در میان راکت های مکس با توجه به کیفیت بازی بازیکن توصیه گردد، لذا بیان کردن این نکته خالی از لطف نیست که انتخاب راکت بر اساس گرانتر شدن آن همیشه به سود بازیکن نمی باشد. به همین جهت کمپانی مکس سعی بر آن دارد که با معرفی صحیح راکت به لحاظ بالانس، کیفیت کربن و تکنولوژی راکت به هر چه بهتر شدن انتخاب بازیکن برای راکت ایده آل و بهینه کمک کند.

بازیکنان مبتدی و پایه باید این نکته را بدانند که راکت های بیسیک و متوسط جوابگوی تمرینات آنها تا مدت زیادی خواهد بود.

علت توصیه راکت های پایه و متوسط به بازیکنان تازه کار به دو دلیل است:

1. مقاومت بیشتر راکت در ضربه اشتباه به زمین و راکت دیگران در اثر ضربه اشتباه می باشد که امری اجتناب ناپذیر در زمان پادگیری می باشد.

2. مشخص شدن سبک بازیکنان در ابتدای کار است که این انتخاب احتیاج به زمان لازم تا رسیدن به حد متوسط یا حرفه ای دارد. انتخاب اشتباه راکت می تواند در دراز مدت به اذیت شدن مچ بازیکنان و همچنین پایین اوردن کیفیت ضربات منجر شود.

لذا کمپانی مکس تا حد زیادی دقت کرده است که با اطاعات کاملی بازیکنان را از کیفیت راکت ها مطلع سازد.

راکت ها از نظر تعادل و استراتژی بازی به سه دسته تقسیم می شوند:

1. کنترلی

2. ترکیبی

3. قدرتی یا تهاجمی یا حمله ای

4. سرعتی

راکت های کنترلی:

این دسته از راکت ها دارای هد یا فریم سبکتری بوده و به همین جهت بازیکنان قدرت کنترل بالاتری روی ضربات خواهد داشت، چراکه با سبک تر شدن فریم راکت بازیکنان با دقت بالاتری به توپ ضربه خواهد زد. البته میزان انعطاف راکت که اساسا توسط شفت ایجاد می شود نیز در این امر تاثیرگذار است.

راکت های ترکیبی:

در این دسته از راکت ها وزن راکت به طور متعادل در کل راکت توزیع شده و عموما از نظر انعطاف شفت، انعطاف متوسطی دارند.

راکت های قدرتی یا تهاجمی یا حمله ای:

در این راکت ها بالانس راکت به سمت فریم یا هد راکت می باشد و عموما از تمرکز وزن بیشتری در نمیه بالایی فریم یا هد راکت برخوردار هستند و همچنین انعطاف شفت راکت تاثیر زیادی از نحوه انتقال قدرت ضربه می گذارد.

راکت های سرعتی:

ویژگی سرعت د راکت های مکس محدود به نوع خاصی از راکت ها نمی شود، چرا که با طراحی خاص فریم و شفت راکت های مکس این ویژگی در تعداد زیادی از راکت ها دیده می شود.

به کمک علم روز و تکنولوژی بالا و همچنین استفاده از افراد متخصص در زمینه طراحی آیرودینامیکی، سعی بر آن شده که میزان اصطکاک با هوا به حداقل برسد تا با استفاده از ویژگی سرعت بالا، بازیکنان لذت بیشتری از ضربات خود با راکت های مکس ببرند و در نهایت تیجه ی بهتری کسب کنند.

قابل ذکر است که راکت های حرفه ای مکس با طراحی منحصر به فرد و شفت، به هر چه بیشتر شدن بازدهی راکت کمک می کندو این طراحی منحصر به فرد به همراه تکنولوژی های جدید نظیر فناوری  نانو ویا فریم های آیرودینامیک به هر چه بیشتر سرعتی شدن راکت و قدرت مانور و حرکت بیشتر در هوا کمک می کند.

برخی از راکتهای حرفه ای بدمینتون را میتوانید از اینجا مشاهده نمایید

منبع :نمایندگی مکس پاور ایران

منبع : فروشگاه آنلاین لوازم ورزشی آنیک Anik.irراهنمای خرید راکت بدمینتون
برچسب ها : راکت ,بازیکنان ,کیفیت ,فریم ,طراحی ,انعطاف ,کیفیت کربن ,طراحی منحصر ,راهنمای خرید ,خرید راکت ,کیفیت بالای ,مواد تشکیل دهنده